Trešās pasaules valstīs un Latvijā
|
Pirmajā Vispasaules latviešu ārstu kongresā, apjautuši mūsu medicīnas nabadzības milzīgos apmērus, Amerikas latviešu ārsti ir lūguši palidzību labdarības organizācijai — Amerikas Medicīnisko resursu palīdzības fondam. Aizvadītajā nedēlā šīs organizācijas pārstāvji iepazinās ar Latvijas medicīnas līmeni, apbraukādami vairākas mūsu slimnīcas, poliklīnikas, pansionātus un sanatorijas (šī ir pirmā ārzemnieku grupa, kurai to visu bija ļauts redzēt). Turpmāk Latvija saņems regulāru un ievērojamu labdarības fonda palīdzību.
Latvijas Ārstu biedrības rīkotajā preses konferencē piedalījās Amerikas Medicīnisko resursu palīdzības fonda viceprezidents, izglītības programmas direktors Deivids Haringtons un medicīnas māsa Skaidrīte Matenss. Viņi iepazīstināja ar organizācijas darbību. Tā ir organizācija, kas darbojas uz labdarības pamata, — tās biedri strādā savā brīvajā laikā un nesaņem par to atalgojumu. Labdarības fonds veidojas galvenokārt no ASV un Kanādas medicīnas iestāžu ziedojumiem — nedaudz lietotas medicīnas aparatūras, arī no firmu un privātpersonu ziedotiem naudas līdzekļiem. Līdz šim fonda palīdzību saņēma trešās pasaules valstis Dienvidamerikā un Centrālajā Āfrikā. Latvija būs pirmā no Rietumeiropas valstīm, kurai tiks sniegta šā fonda palīdzība. Kopējais palīdzības apjoms gadā sasniedz septiņus miljonus dolāru. Latvijas medicīna katru gadu saņems sūtījumus divu miljonu dolāru vērtībā! Jautājot par šā dāsnuma iemesliem, misters Haringtons teica:
— Latvijā ir zems medicīnas materiāli tehniskais līmenis, bet potenciālais līmenis ir augsts — šeit ir kvalificēti ārsti un medicīnas māsas, kas grib strādāt, nav vienīgi iespējas to normāli darīt. Tā kā latvieši ir izglītota tauta, tie, saņemdami palīdzību, kādos desmit gados varētu paši uzsākt medicīniskās aparatūras ražošanu, apgādājot gan sevi, gan kaimiņu valstis, gan beigu beigās palīdzot arī Dienvidamerikas un Centrālās Āfrikas valstīm ...
Tādēļ fonds lielu uzsvaru liks arī uz izglītības programmu — mūsu medicīniskais personāls speciālistu apmaiņas ceļā tiek sagatavots aparatūras kvalitatīvai izmantošanai, inženieri tehniķi apgūs tās remontēšanu.
24. aprīlī pirmais konteiners ar medicīnas instrumentiem, aparatūru, rezerves daļām, medicīnas grāmatām, žurnāliem un mācību videokasetēm no Amerikas Savienotajām Valstīm dosies ceļā uz Latviju. Gada laikā tiks izsūtīti četri šādi konteineri. Savukārt Amerikas latviešu ārsti vāc ziedojumus konteineru transportēšanai, jo palīdzības fonds ceļa izdevumus neapmaksā.
Misters Haringtons apsvēris fonda palīdzības iespējas gadījumā, ja Latvijai, iegūstot neatkarību, sāktos Maskavas ekonomiskā blokāde, tad mēs varētu rēķināties ar pašu nepieciešamāko medikamentu apgādi. Un iespējams, ka darbībā tiktu iekļauta arī Amerikas valdības oficiālās palīdzības programma.
D. VJATERE